28 Temmuz 2009 Salı

Gerede Yensebe Yaylası Trek Travers

Değerli arkadaşlar

Havaların ısınması ile daha yüksek ve sık orman içi parkurları tercih etmeye başlıyoruz artık. Bu hafta sonu gerede cankurtaran mevkiinden başlayarak gerede yaylalarında tam bir tur yapacağız yürüyüş güzergahımızın üzerindeki tüm yaylaları görebilme şansına sahibiz.
Yitip giden mirasımızı, yıkılan o güzel ahşap yayla evlerini görünce biraz üzüleceğiz fakat onları sahiplenmek, bu güzel yaylaları korumak için daha fazla enerjji ile geri dönecegiz.

Parkurumuz yaklaşık olarak 15-18 km civarında tamamen arazide geçecek 10:30-11:00 gibi başlayarak 17:30-18:00 gibi de sona erecektir

Lütfen aşağıdaki uyarıları dikkate alınız.
Bölgenin ormanlık alan olması nedeniyle doğa yürüyüşünde ayakkabı, tozluk ve baton çok önemlidir. Gore Tex astarlı doğa yürüyüş ayakabısını ve tozluğunu tercih ediniz. Teleskopik baton dengenizi sağlayacak, yükünüzü paylaşacak,yürüyüşünüzü kolaylaştıracaktır. Tozluk; ayakkabınızı koruyacak, bileğinizden içeri girecek, kar, su, kurumuş ot ve çalıları,paçalarınızın takılmasını engelleyecektir.

Eğer ayakkabınızın su alma ihtimali varsa yedek çorap, orta boy çöp torbası ve koli bantını çantanızda bulunduruz.Ayrıca her mevsim yağmurluk/panço veya soluyabilir dış kat giysi, mevsim şartlarına bağlı olarak, termal veya yün iç giysi, polar ortakat giysi, eldiven, bere, tozluk, güneş gözlüğü, yedek çorap, şapka ve koruyucu krem, kişisel durum gözetilerek yedek giysiler, ayakkabı, kişisel ilaçlarımızı ve ilkyardım setimizi çantamızda bulundurmalıyız.

Tüm bunları ve mümkün olduğu kadar hafif ve enerji verici yiyeceklerimizi ve en az 1,5 lt su veya diğer içecekleri yeterli büyüklükte bir sırt çantasında taşımalıyız. Bunun yanısıra doğaya ve sağlığımıza zarar veren alışkanlıklarımızı terketmek, mümkün olduğunca tek sıra halinde yol ve patikaları kullanarak doğaya vereceğimiz zararı en aza indirmeye çalışmak, fotoğraf dışında doğadan hiçbir şey almamak, ağaçlara ve yüksek bölgelerde her türlü bitkiye zarar vermekten kaçınmak, kendimizle ve başkalarıyla yarışma duygularımızı terketmek yürüyüşlerde dikkat etmemiz gereken diğer önemli noktalardır

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder